Poniedziałek, 22 Października, 2018 Najnowsze wydarzenia
Kontakt z nami:
Toggle
kontakt
Ostatnie artykuły:
Toggle
Wtorek, 16 Października, 2018
"Dzień Komisji Edukacji Narodowej"

Poniedziałek, 01 Października, 2018
"Wyślij kredki do Afryki"
"Wojnowicka Izba Regionalna"

Niedziela, 30 Września, 2018
"Europejski tydzień sportu - relacja"

Wtorek, 25 Września, 2018
"Europejski tydzień sportu"

Wtorek, 04 Września, 2018
"Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!"

Wtorek, 26 Czerwca, 2018
"Wakacje na start!"
"Czerwcowe atrakcje w przedszkolu"
"Zakończenie przedszkola"
"WIR SPRECHEN GERN DEUTSCH"

Poniedziałek, 25 Czerwca, 2018
"Turystyczno-sportowa środa"
PROGRAM EDUKACYJNY „ŻYWIENIE NA WAGĘ ZDROWIA”

Poniedziałek, 18 Czerwca, 2018
"Wakaaaacje!

Środa, 13 Czerwca, 2018
"Skały, jaskinie, zamki i nietoperze czyli… Jura Krakowsko – Częstochowska."

Linki:
Toggle
Polub naszą stronę:
Toggle
Wiadomość:
Czas rozpocząć rok szkolny 18/19!
Nowości
Wydrukuj   

27 października 2017 roku uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wojnowicach i Szkoły Podstawowej w Krzanowicach uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Pszczyny.
Celem wycieczki była korelacja przedmiotowa z plastyki, języka polskiego, historii, przyrody i języka niemieckiego poprzez poznanie zamku pszczyńskiego, skansenu i hodowli żubra.

Na uczniach ogromne wrażenie zrobiło muzeum, w którym zachowało się około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Rekonstrukcja wnętrz Muzeum została nagrodzona w konkursie 1995 r. przez organizację Europa Nostra z siedzibą w Hadze, zajmującą się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego, dyplomem honorowym „Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku”.
Następnie uczniowie poznali hodowlę żubrów, udostępnioną zwiedzającym od 2008 roku, m.in. za pomocą filmu 3D. Mogli osobiście obserwować zwierzęta i wziąć udział w karmieniu żubrów.
Hodowla położona jest na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej „Park Zwierzyniec”. W skład hodowli wchodzą dwie zagrody o łącznej powierzchni ok. 10 ha wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego.

Następnie uczniowie zwiedzili Skansen – Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, który również jest położony wśród drzew Zabytkowego Parku Dworskiego. Niewielkie muzeum na wolnym powietrzu, liczy czternaście obiektów budownictwa drewnianego ziemi pszczyńskiej, pochodzących głównie z XIX wieku.
Na teren skansenu uczniowie weszli przez wiatę bramną z XIX wieku, która pochodzi sprzed drewnianego kościółka z Golasowic, który spłonął doszczętnie w 1973 roku. Z pożaru ocalała jedynie wiata i parkan, które zostały przeniesione do skansenu. W jednym z zakątków można było zobaczyć pasiekę, w której nadal pszczoły robią miód. Ciekawostką były również stare narzędzia, maszyny rolnicze, powozy oraz rzeźby ogrodowe.

Wycieczka była bardzo udana.

Opiekę na uczniami sprawowały: Aleksandra Osadnik, Marcela Szymańska, Bożena Kreis, Anida Kaczmar, Dominika Urbas.


Wszystkie zdjęcia można znaleźć - w galerii szkoły.
Autor: Aleksandra Osadnik
Opublikowano: Czwartek, 09 Listopada, 2017