"Wycieczka Auschwitz"
Autor: Barbara Sawina, uczniowie kl 8
Opublikowano: Czwartek, 28 Października, 2021

18 października uczniowie naszej szkoły odwiedzili Miejsce Pamięci oraz muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, największy hitlerowski obóz zagłady Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej.

 

Wycieczkę rozpoczęliśmy od prelekcji wprowadzającej do tematyki II wojny światowej. Następnie przeszliśmy do muzeum, mogliśmy zobaczyć bramę z napisem „Arbeit macht frei”, plac apelowy, blok 11 z dziedzińcem i wiele innych miejsc.

 Następnie przejechaliśmy do Brzezinki – Birkenau. Zobaczyliśmy rampę, na której dokonywano selekcji, wagony w których transportowano ludzi, ruiny komory gazowej i krematorium oraz barak kobiecy i łaźnię.

Następnie wzięliśmy udział w warsztatach, gdzie poznawaliśmy losy 6 osób, różnych osób, których losy uczniowie poznawali w grupach a później przedstawiali na forum.

Ciężko opisać wrażenia i odczucia, dlatego uczniowie sami o tym napisali…

 

„W Auschwitz było strasznie. Wyobrażałam sobie że parędziesiąt lat temu tą samą drogą chodzili ludzie do komór gazowych i tam umierali, ciężko było w to uwierzyć. Bardzo się cieszę, że mogliśmy zwiedzić takie miejsce. Daje dużo do myślenia.”

 

„Na początku zobaczyłem drut kolczasty i od razu czułem się niekomfortowo i czułem niepokój. Najbardziej wstrząsnęły mną to jak zobaczyłem te włosy i buty, znowu poczułem się nieswojo. Przeraziło mnie to, w jaki sposób pozbywano się tych ludzi i w ogóle traktowano ich w obozie. Trudno to sobie wyobrazić.”

 

„Przed wycieczką rozmawialiśmy i tym i dowiadywaliśmy się różnych informacji ale tak naprawdę trzeba to zobaczyć. Przewodniczka nam mówiła bardzo dużo informacji i dzięki nim poznaliśmy wszystko co było w obozie koncentracyjnym. Co odczuwałam? Nie było nic do śmiechu, historie opowiadające o tym wydarzeniu są naprawdę straszne, że osobiście nie umiem sobie tego wyobrazić że człowiek człowiekowi może coś takiego zrobić. Nie docierało to do mnie…Ale i tak bardzo się cieszę, że tam byłam bo jak napisałam na początku – trzeba to zobaczyć…”   

 

„Moim zdanie wycieczka do Auschwitz była czymś ciekawym a zarazem przerażającym.”

 

„Było ciekawie lecz dziwnie się czuło chodząc po miejscu w którym zabito tylu ludzi.”

 

„Gdy byłam w Auschwitz czułam smutek i przerażenie, bo tam zginęło wiele ludzi. Traktowano ludzi tam jak maskotki. Najbardziej przeraziły mnie te warunki mieszkalne, włosy które obcinano ludziom oraz te komory gazowe.”

 

„Czułem się bardzo smutno.”

 

„Po tym jak dowiedziałam się ile ludzi tam zginęło, nie umiałam sobie tego wyobrazić, straszne to musiało być dla tych ludzi.”

 

„Jak byłem w Auschwitz najbardziej zaciekawiło mnie to, że w bloku 11 było dużo bucików i było mi bardzo smutno. Jak zobaczyłem wszystkie komory gazowe i te domy gdzie mieszkali to było mi bardzo smutno, bo traktowano ludzi jak nieważnych ludzi.”

  

 

 

Więcej zdjęć znaleźć można w galerii szkoły